Hz. Süleyman R.A. ve diğer şehit sahabiler
Diyarbakır'ın Sur İlçe'sinde, Hz Süleyman Camii içinde 27 sahabi ile beraber Yol Tarifi Al

Hz. Süleyman R.A. ve diğer şehit sahabiler

Diyarbakır'ın Sur İlçe'sinde Hz. Süleyman Cami içinde Hz. Süleyman R.A. (Hz. Halid bin Velid R.A.'ın oğlu) ve 27 sahabi ile beraber kabirleri bulunmaktadır

Türbedârın Anısı
 
Anlatılanlara göre, Şehitlerin bir türbedarı Şeyh Muhiddin Efendi, onlara sürekli hizmet edermiş. Her Cuma şehitlerin kanları akarmış. Türbedar eline pamuk alır, kanayan şehit kanlarını silermiş. Şehitlerin yüzlerini hiç açmazmış.
 
Yine bir Cuma akşamı yaklaşınca, parası bitmiş. Pamuk alamamış. Çarşı-pazar dolaşsa da bir türlü pamuk alacak parayı bulamamış. Yanına bir adam gelerek, kendisine pamuk alması için para vermiş.
 
Geceleyin türbeye inen türbedar, kanayan yaraları pamukla temizlemeye başlamış. Bir ara hiç yapmadığı bir şeyi yapmış. Şehitlerden birinin yüzünü açmış. Gördüğü karşısında şaşkına dönmüş. Kendisine pamuk parası veren kişi, kanını temizlediği şehidin ta kendisi imiş. Bu türbedarın ölümünden sonra, şehitlerin gömülü olduğu mahzene inen yol kapatılmış.
PAYLAŞ
Bu türbenin görüntülenme sayısı 2530
Anahtar Kelimeler: Diyarbakır, Sur, Hz. Süleyman Cami, Hz. Süleyman R.A., (Hz. Halid bin Velid R.A.'ın oğlu), 27 sahabi, kabirleri